+48 696 584 240 biuro@cazador.pl

SETER SZKOCKI GORDON

O rasie

Rasa zawdzięcza swe powstanie lordowi Alexandrowi Gordonowi, który w 1820 roku zapoczątkował własną hodowlę seterów.

Właściwa hodowla i utrwalenie rasy zaczęło się po śmierci Gordona w roku 1837, a setery maści czarnej z rudym podpalaniem pojawiły się licznie dopiero w latach 60., zaś na wystawach osobna klasa gordon setera została stworzona w 1861.

Średnia długość życia: 10 – 14 lat

Umaszczenie i wygląd

Psy o umaszczeniu czarnym (lśniącym) podpalanym. Włos średniej długości i przylegający.

Są to psy rosłe, dobrze zbudowane i umięśnione. Mają dobrze rozwiniętą klatkę piersiową, umięśnione kończyny. Głowę głęboką. Kufę długą, o prawie równoległych liniach, nie może być szpiczasta czy wąska, a jej głębokość powinna być minimalnie mniejsza niż długość. Wyraźne, lekko obwisłe wargi (fafle). Ogon prosty lub szablasty noszony równo lub lekko poniżej linii grzbietu.

Wysokość psa w kłębie 61-69 cm, a suki 58-66 cm.
Waga psa 25-36 kg, a suki 20-32 kg.

Charakter i temperament

Są to psy inteligentne, wytrwałe o dość silnym uporze w pracy, uważne i cierpliwe. Dla członków rodziny są przyjazne i wrażliwe, łagodne dla dzieci.
Dobrze układają sobie relacje z nimi zwierzętami będącymi w rodzinie. W stosunku do obcych są przyjazne i towarzyskie, jednak na początku nieufne. Są czujnymi stróżami. Szkolenie ich nie jest trudne, ponieważ uczą się chętnie i doskonale rozumieją czego od nich wymagamy. Wystarczy konsekwencja i częste pochwały za pozytywne zachowania,
a szybko zaczynają współpracować. Istotna jest także dla tej rasy wczesna i poprawna socjalizacja.

Bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela, są rodzinne i oddane.

Są aktywne, potrzebują dużo ruchu i częstych spacerów. Należy jednakże pamiętać, iż mają silnie rozwinięty instynkt myśliwski, stąd w dużych aglomeracjach miejskich dla bezpieczeństwa psa należy prowadzić go na smyczy.

Zdrowie i pielęgnacja

Łatwe do utrzymania, potrzebują częstego czesania, kąpanie w razie konieczności. Wymagają regularnej, dziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić jednak na uszy gordona. Jak u wszystkich psów o wiszących uszach ważne jest ich przewietrzanie i kontrola. Uszy trzeba osuszać po kąpielach, sprawdzać czy nie ma stanów zapalnych, czy nie zalega wydzielina. Podawany pokarm powinien być dobrze zbilansowany dostosowany do wieku i trybu życia.

Użytkowość

Pies myśliwski. Jak wszystkie wyżły brytyjskie, był i jest używany jako pies wystawiający w polowaniach na ptactwo, najczęściej przepiórki, kuropatwy i bażanty. Sprawdza się w polowaniach przy pieszym myśliwym ze względu na większą masę i przez to wolniejsze chody przy okładaniu pola.