+48 696 584 240 biuro@cazador.pl

WYŻEŁ WEIMARSKI

KRÓTKOWŁOSY

O rasie

Szare psy myśliwskie znane w Niemczech co najmniej od 1630 roku. Za twórcę rasy i pierwszej hodowli uważa się księcia Weimaru Karola Augusta. Wówczas wykorzystywane przez strażników leśnych do zwalczania kłusownictwa. Do 1929 roku hodowla tej rasy była rygorystycznie kontrolowana przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego i nie zezwalano na jej hodowlę poza granicami Niemiec.

Średnia długość życia: 10-14 lat

Umaszczenie i wygląd

Umaszczenie w odcieniach srebrzystoszarych, srebrzystobrązowych. Głowa długa, stop umiarkowanie zaznaczony, mocne szczęki. Kufa długa i silna – niemal prostokątna. Oczy średniej wielkości – kolor od jasno do ciemnobursztynowego, błękitne u szczeniąt, białka oczu nie są widoczne. Uszy płatowane, szerokie, osadzone wysoko, zaokrąglone na końcach. Tułów ma równą linię grzbietu, głęboką klatkę piersiową, przedpiersie dobrze rozwinięte. Ogon mocny, dobrze powlekany.

Wysokość psa w kłębie 59-70 cm, a suki 57-65.

Waga psa 34-40 kg, a suki 25-35 kg.

Charakter i temperament

Wyżły weimarskie są bardzo wierne, posłuszne, inteligentne, o umiarkowanym temperamencie. Uczą się szybko, lecz wymagają konsekwentnego właściciela. Doskonałe psy rodzinne, wesołe, niezwykle przywiązane do domowników i szukające z nimi ciągłego kontaktu. Wspaniały dla rodziny z dziećmi. Dobry stróż i obrońca.

Wyżły weimarskie wymagają dużo ruchu, zajęć i zabaw ćwiczących ich ponadprzeciętny intelekt. Idealni towarzysze dla rodziny aktywnej. Maja silnie rozwinięty zmysł łowiecki, są cięte na zwierzynę.

Zdrowie i pielęgnacja

Dla wyżłów weimarskich najważniejszy jest ruch. Ich mięśnie wymagają codziennych ćwiczeń, spacerów, biegania. Gubią bardzo niewiele włosa – powinny być czesane raz w tygodniu, szczególnie w okresie linienia. Są odporne na choroby, jednakże przejawiają większe narażenie na skręt żołądka, dlatego należy zapewnić im odpoczynek do ok. dwóch godzin po spożyciu pokarmu. Jak u wszystkich psów  o wiszących uszach ważne jest ich regularne kontrolowanie i odpowiednia higiena. Podawany pokarm powinien być dobrze zbilansowany dostosowany do wieku i trybu życia.

Użytkowość

Wyżeł weimarski krótkowłosy jest psem myśliwskim do polowań zarówno na dużą, jak i małą zwierzynę. Tropi wytrwale, ceni się jego bardzo dobry węch. Pies ma predyspozycje do stróżowania i obrony. Obecnie jest hodowany także jako pies rodzinny, ale wymaga on odpowiedniego prowadzenia.